Radyoloji Teknikeri, Radyoloji Teknisyeni, Radyoloji Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

.

Tarihçe

image_pdfimage_print

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Tarihçesi

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği, 27 Aralık 1995′de Medikal Radyoloji Teknisyenleri Derneği adıyla X-Işınlarının keşfinin 100.yılında İzmir’ de kuruldu. İlk kez 1992 yılında Antalya Club Sera Hotel’de 85 meslektaşımızın katılımıyla yapılan Radyoteknoloji Seminerinde böyle bir örgütlenmenin gerekliliği görülmüş ve bu yöndeki girişimler başlatılmıştır.

Ülke çapında hizmet veren derneğimiz, Radyoloji alanında kaliteyi sağlama yolunda mesleki bilgi düzeyimizi kongreler, seminerler, sürekli yayınlar, vb. yoluyla arttırmayı, mesleki sorunlarımıza çözümler üretmeyi, çalışma şartlarımızı optimum düzeye çıkarmayı hedef edinmiştir. Düzenli olarak ulusal/uluslararası çapta Radyoteknoloji Kongresi düzenlenmektedir.

Derneğimiz, International Society of Radiographers and Radiological Technologists (ISRRT)’ e  ve üye olup uluslararası alanda temsil edilme ve bu platformda görüş alış verişinde bulunarak mesleğimize tüm dünya ülkeleri ile paralel yaklaşabilme fırsatına sahiptir.

İçişleri Bakanlığına yaptığımız başvuru 08.05.1998′de kabul edilmiş ve Derneğimizin adına “Türk” kelimesi eklenerek derneğimizin adı “Türk Medikal Radyoloji Teknisyenleri Derneği” olarak yeniden düzenlenmiştir.

2004 Nisan ayında İzmir’de yapılan olağan genel kurul toplantısında meslek ünvanımızda yaşanan kavram karışıklıklarını ortadan kaldırmak amacıyla tüm radyoloji (Radyodiagnostik, Radyoterapi ve Nükleer Tıp) alanlarında hizmet veren meslektaşlarımızı kapsayacak şekilde Derneğimizin adı Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği olarak değiştirilmiştir.

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği ve Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği İktisadi İşletmesi olarak kendi mülkü olan yerinde “Sağlık Mahallesi, Halk Sokak 16/1 Çankaya – ANKARA” adresinde faaliyetlerine devam etmektedir.

NOT: Radyoloji Teknikerliği adı 2008 yılında YÖK tarafından Tıbbi Görüntüleme Teknikeri olarak  değiştirilmiştir.

 

Tıbbi Görüntüleme Teknikerliği tarihçesi için tıklayınız