Radyoloji Teknikeri, Radyoloji Teknisyeni, Radyoloji Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

.

Tıbbi Görüntüleme Teknikerliğinin Lisans Düzeyi (4 yıl) olması


image_pdfimage_print

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği 1995 yılında İzmir’de kurulmuş kendi alanındaki ilk dernek olmakla birlikte Dünya Radyoloji Teknikerleri (İSSRT) ve Avrupa Radyoloji Teknikerliği (EFRS) Derneklerinin Türkiye’deki TEK temsilcisidir. Üye sayısı bakımından kendi alanındaki en büyük dernektir.

Bakanlık ve Resmi Kurumlar ile bir çok çalışması olan TMRT-Der okulumuzun 4 yıllık olması ile ciddi uğraşlar ve mücadelesi devam etmektedir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikerliğinin (radyoloji teknikerliği) lisans seviyesine geçilmesi konusunda, Türk Medikal Radyoteknoloji derneğinin katıldığı ve öncülük yaptığı, 18 Üniversite, bir çok eğitimci ve sivil toplum örgütleri ile birlikte beş tane çalıştay yapılmıştır. ISSRT Eğitim Direktörü Doç.Dr.Hüseyin Ozan Tekin Hocamız yurt dışı örneklerini analiz ederek yurt dışı örneklerini bu çalışmalara ekleyerek ciddi katkıda bulunmuştur.

Bu çalıştay raporları YÖK Başkan vekili Prof. Dr. Safa Kapıcıoğlu ve Sağlık Bakanlığı Yetkililerine sunulmuştur.
Çalıştay sonrasında bir özel ,iki devlet üniversitesi okulumuzun 4 yıllık olması hakkında başvuruda bulunmuştur.
YÖK ‘ün okulumuzun 4 yıllık olması hakkında gelen cevabı ise lisans mezunu teknikerin hangi görev ve yetkileri olacağı konusunda sağlık bakanlığı ile çalışma yaparak yeterliliğin çıkarılması yönündeki çalışmaların sonuçlandırılması sonrasında lisans seviyesinde okulun açılmasına izin verileceği bilgisi verilmiştir.

Bunun üzerine Sağlık Bakanımız Dr.Fahrettin Koca ve Bakan Yardımcıları ile yaptığımız bir çok toplantıda bu konuda destek vereceğini bildirmiştir ve kendisi Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Meslekleri Daire Başkanı Dr. Kemal Serdaroğlu ile görüşmemizi organize etmiştir.

Dr.Kemal bey ile yaptığımız bir çok toplantı sonucunda daha önceki çalıştay sonuçları ve müfredat çalışmalarını içeren bir dosyamız teslim edilmiştir.

Kendisi ile yaptığımız görüşmeler sonrasında sadece bir bölüme özel lisans çalışması olamayacağını diğer 56 Meslek Grubunu içine alan bir çalışma yapılması gerektiğini belirterek tüm STK’lar ile kendi bölümlerinin hastaneler de ne iş yaptığını kısaca iş analizi raporlarını bizlerden istemiştir.

Tüm STK’lar yaptıkları iş analizlerini Temmuz 2020 de teslim edeceklerdir. Şuan yapılan tüm görüşmeler de okulun 4 yıl olacağı kesin gözüyle bakılmaktadır.

Sadece hangi metodu kullanacağımız konusunda görüşmeler devam etmektedir. Örnek vermek gerekirse okulun 3 yıl standart bir eğitim alınması + 1 yılda Radyoterapi, Radyoloji belki Nükleer Tıp gibi bölümler den birini okuyarak okulun 4 yıla tamamlanması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Şuan için hiç bir şey net değildir ancak bakanlık ile yaptığımız çalışmalarda lise ve ön lisansta hangi derslerin okutulduğunu ve kazanımlar ile birlikte yaptığımız işlerin tam anlamıyla analiz edilerek çalışma alanında yaptığımız işleri detaylı olarak hazırlanan dosyamız bakanlığımıza sunulmuştur.

Bir çok aşamadan oluşan bu bakanlık çalışmasında STK’lar içinde elimizden geleni en iyi şekilde yapmaktayız.

Okulumuzun 4 yıllık olması bir çok bakanlık yetkilileri tarafında onanmıştır, bununla birlikte gelişen cihaz teknoloji, alanın çok büyümesi verilen eğitim müfredatı eskiye dayanarak gelişen teknolojileri içine almaması sebebiyle bir çok otorite tarafında okulumuzun 4 yıla tamamlanması hakkında engel bulunmamaktadır. Bununla birlikte içinde bulunduğumuz Pandemi sebebiyle işler hızlı ilerlememekle birlikte bakanlıkta bu konuda ciddi çalışma yapıldığı ve bu çalışmanın içinde olmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Değerli Hocalarım
Sizlerden ricamız bu konu ile ilgili ciddi bilgi kirliliği yaşanmaktadır. Bu sebeple meslektaşlarımızı bilgilendirmek için bu yazının paylaşılmasını önemsiyoruz.

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Başkanı
Mehmet ERKEK

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

İndir [138.47 KB]