Radyoloji Teknikeri, Radyoloji Teknisyeni, Radyoloji Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

.

Radyoteknolojide Güncel Gelişmeler ve Uygulamalar Eğitim Semineri yapıldı


image_pdfimage_print

 

 

İstanbul  Gelişim Üniversitesi ve Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği tarafından düzenlenen eğitim semineri  8 Nisan 2019 Pazartesi günü Erasmus konferans salonunda gerçekleşti. Toplantıya katılan genç meslektaşlarımızın yoğun ilgisi bizi memnun etmiştir.

Açılış konuşmasında Başkan Barış Cavlı: ‘’Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Sabah saatlerinde hafta içi olmasına rağmen böyle kalabalık şekilde burada olmanız gerçekten bizi gururlandırıyor. Umarım bugün ki program hoşunuza gider. İstediğiniz soruların cevapları varsa bunları inşallah bizimle konuşarak en güzel şekilde cevaplamayı arzuluyoruz. Bunun ilgili size birkaç ufak cümlem var.  Buradaki eğitimler arkadaşlar çok önemli her ne olursa olsun sadece katılım belgesi veya sertifikaya yönelik hareketler olmaması gerekiyor.  Çünkü piyasada ‘bir haftada MR öğretiriz bir haftada BT öğretiriz’ diye kurslar açılıyor. Bununda en büyük sebebi ne yazık ki yeterli derecede eğitimin alınamaması sebebiyle sansar niyeti ile bu tarz etkinlikleri kullanarak sizlerde para almaya çalışıyor. Sizlerden rica ediyorum hiçbir kimse bir haftada MR öğrenemez, BT öğrenemez. Dünyanın en zeki insanı olsanız da öğrenemezsiniz. Böyle bir şey yok, bu tarz oyunlara lütfen ve lütfen gelmeyin. Burada ki eğitimler sizin başlangıcınızdır. Bu eğitimleri alırsınız, üzerinde çalışmalar yaparsınız, evde karıştırmalar yaparsınız. Anlamadığınız yerde bizim telefonlarımızı arayıp, facebook üzerinden  messengerlerla  devamlı insanlar bizlere bir şeyler yazıyor, soruyor. Sizlere naçizane tavsiyem, aklınıza ne gelirse, nasıl, nerden, kime ulaşmak istiyorsanız lütfen bizimle temasa geçin. Ama bu çocukça oyunlarına ve özellikle mezun olduktan sonra iş bulamadığınız zaman ” MR ve BT bilseydin işi yapardın, MR ve BT bilseydin seni şurada işe sokardık. Sen gel bu bir haftalık kursa git ” yalanlarından uzak durun.  Son olarakta, belki duymuşsunuzdur piyasada Almanya’da iş bulma imkânları adı altında CV ‘ler toplandı.  Bunları duymuş olmanız gerekiyor.  İnternette biraz araştırma yaptığınız zaman bu işlerin önce CV ile arkasından para toplamak ile ilerlediğini ve bu işlerin dolandırıcılık olduğunu insanların hayalleriyle oyunlar oynandığını unutmayın. Hiç kimseye kimlik bilgilerinizi paylaşmayın. İki yıl önce veri güvenliği ülkemizdeki kanunlarda ve yönetmeliklerde yer aldı.  O yüzden bu tarz bilgilerin verilmemesi gerekmemektedir.  İnsanlar bunları kullanıyorlar. Rica ediyorum bu tarz bilinçlendirmeleri her yerde başkalarına da yapınız. Çünkü etrafımız umut dünyasını satın alan insanlarla dolu.  Yani dolandırıcılarla dolu. Rica ediyorum böyle insanlardan uzak durun.  Tekrardan verimli bir gün olmasını diliyorum.  Hoş geldiniz tekrardan. ’dedi.

Daha sonrasında konuşmalara geçildi.

Salih Şimşek / Tmer-Der İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Radyoloji birimlerinde iş sağlığı uygulamaları konusunda genç meslektaşlarımızı radyasyondan hem kendinizi hem de hastaları koruma yöntemleri hakkında bilgilendirdi.

Dr. Öğr. Üyesi Tuba Selçuk / İstanbul Gelişim Üniversitesi Manyetik Rerzonans görüntülemede bir teknikerin yapması gerekenler konusunda sunum yaptı.

ALİ AVCI / SİEMENS MR KLİNİK EĞİTİM UZMANI Manyetik Rezonans görüntülemede güncel yenilikleri aktardı.

MUHAMMET MERT KURÇENLİ / FLORENCE NİGHTİNGALE HASTANESİNDEN Meslektaşımız Bilgisayarlı Tomografi Anjiyo teknikleri ve klinik uygulamasını gösterdi.

HACER ESEN / YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNDEN Meslektaşımız İleri BT uygulamalarından   ‘triple rule out’ tekniğini anlattı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Genel Sekreteri Osmangazi Üniversitesi Manyetik Rezonans Görüntüleme biriminde çalışan SERCAN ÇETİNKAYA moderatörlüğünde, Başkan BARIŞ CAVLI RADYOLOJİDE GÜNCEL YENİLİKLER VE ÖZLÜK HAKLARI konusundaki konuşmasında; ‘’1995 yılında Türk Medikal Radyoloji Derneği adındaki Türk ismini bakanlar kurulunda şu anlamda alınmıştır. Nükleer Tıp, radyoterapi ve Radyolojiyi yurt dışında temsil edebilsin diye verildi. Türkiye’de kurulan ilk Radyoloji teknisyenleri derneği biziz.  Daha sonraki yıllarda galiba 2011 yılında bizimde radyoterapi ile yeterince ilgilemememizden dolayı büyük ihtimalle radyoterapi derneği kuruldu.  Şuanda Radyoterapi Derneği ile ortak hareket etmeye çalışıyoruz.  Buna bağlı olarak da kongremizi ortak düzenliyoruz.  Belki haberiniz vardır bilenler için söyleyeyim 14. Uluslararası Radyoterapi Kongresi Radyoloji Derneği birlikte yapılıyor. Bu kadar birbirimizin içindeyiz.  Dolaylı yönden dirsek temasımız çok var amma velakin iki fark birim. O yüzden biz daha çok Radyoloji ile ilgilenmeye çalışıyoruz. Ama Radyoterapi ile ilgili sorular geldiğinde de yönetim kurulundaki arkadaşlara gönderiyoruz.  Bununla birlikte Türk Medikal Radyoloji Derneği Türkiye’de kurulan İlk Radyoloji teknisyenleri Derneği’dir. Ülkemizde biliyorsunuz ki üç tane Radyoloji teknisyenleri var Bunun neden birleşmediğini zamanla daha iyi anlayacaksınız.  Ama bizim şuandaki en büyük amacımız hiçbir siyasi bağlantımız olmadan sadece kendi işimizi yapmak. Ve kendi işimize odaklanalım ve mesleğimizin özlük haklarından tutun; Lisans, Ön lisans ve buna bağlı her türlü etkinliğin içinde olmak arzusu. Buna bağlı olarak ta Lisans başvurularımız geçen dönemde bir ay önce Sağlık Bakanlığı’ndan Lisansın çıkmasına dair bir yazı aldık. Geçen hafta da iki üniversitemiz; Üsküdar Üniversitesi ve Ege Üniversitesi ( bir özel ve bir kamu üniversitesi olarak) olarak dört yıllık Lisan başvurusuna resmi olarak başvurdular. Sonuç ne çıkar, ne çıkmaz bilmiyorum. Ama velakin bildiğim bir şey var. Biz şuana kadar işimizi yaptık buraya kadar. Bundan sonrası YÖK’e ait. Bu bizim için çok önemli bir hareket. İnşallah okulumuz 4 yıla çıkacak. Ama bu bugün mü çıkar, yarın mı çıkar onu bilmiyorum.  Ama bildiğim bir şey varsa biz gerekli bütün alt yapıyı yaptık. Şuan sadece Sağlık Bakanlığı’nın 4 yıllık Lisansiyerler için görev tanımlamasını bekliyoruz. Eğer onu bir şekilde çıkartabilirsek bu iş olup, bitecek artık. Ben %100 olacak demiyorum. Şuanda demiyorum.  Biz %90’nına getirdik. Artık bundan sonrası YÖK’ün ve sağlık Bakanlığının yapmış olduğu görüşmeye istinaden ve bu temasları yaparken Sağlık Bakanlığı’nın YÖK ile kol kola yaptık.’’ Dedi.

Eğitim Seminerimiz öğleden sonra Radyoterapi oturumuyla devam etti.

RADYOTERAPİ TEKNİKERİNİN GÖREV ve SORUMLULUKLARI PROF. DR. METİN GÜDEN / OKAN ÜNİVERSİTESİ anlattı.RADYOTERAPİDE DÜNDEN BUGÜNE GELİŞMELER HANDE SERTKAYA YAMAN / MEDİKAL DOZİMETRİST anlattı. RADYOTERAPİDE KULLANILAN CİHAZLAR MEDİKAL FİZİK UZMANI HANİ MABHOUTİ / BEZM-İ ALEM VAKIF ÜNİVERSİTESİ anlattı. GEÇMİŞTEN GELECEĞE RADYASYON ONKOLOJİSİ CAMİASINDA VİZYON ÜNVER GÜNEŞ / MEDİTEL MEDİKAL TEKNİK ELEKTRONİK A.Ş. GENEL MÜDÜRÜ RTT- DER. HAKKINDA HERŞEY -MEDİKAL DOZİMETRİST EMİNE DAĞ tarafından anladıldı.

Eğitim seminerimiz iyi dileklerle ve plaket töreniyle sona erdi. İstanbul gelişim üniversitesi ve katılımcılara teşekkür ederiz.

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği