Radyoloji Teknikeri, Radyoloji Teknisyeni, Radyoloji Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

.

Radyoloji Teknikeri/Teknisyeni Derneği Başkanından Atamalar ve Atanmak isteyen Meslektaşlarımız ile ilgili Değerlendirme Yazısı


image_pdfimage_print

       Öncelikle ataması yapılan meslektaşlarımızın canı gönülden tebrik eder yeni iş hayatlarında başarılar dilerim. İnşallah özlük hakları Radyoloji Teknikerlerinin çalışma koşullarını iyileştirmek ve atanamayanlar için verdiğimiz mücadele de bizlere desteklerini esirgemezler.

       Türk Medikal Radyoteknoloji Derneğinin yapmış olduğu birçok çalışmayı destekleyen ve bizimle yürüyen bu meslektaşlarımız gittikleri her yerde mesleğimize sahip çıkan bir derneğin varlığını, bilmeyenlere anlatırlar. Bir nevi derneğimizin gönüllü temsilcileri olduklarını çalışma ortamlarında diğer meslektaşlarımızla paylaşırlar. Bu özverili davranışları için şimdiden teşekkür ederim.

       Atanamayanlar konusuna gelince bundan önceki yaptığımız etkinlikleri hepiniz şahit olmuşsunuzdur. Bu etkinlikleri biraz daha etkili bir şekilde yürütmek için Atanamayan Sağlıkçılar Platformu Başkanı Aras Ali Altıntaş ve 22 dernek başkanı ile iş birliği yapmıştık. İşbirliğimiz daha da güçlenerek devam etmektedir. Bu yaptığımız görüşmeler için de Müsteşarımız ile her iki ay da bir araya gelme sözünü almıştık. İnşallah bu görüşmeler de durumumuzu daha iyi anlatarak, atama sayısının artması için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız.

       Şehir hastaneleri kurulması ile birlikte birçok yerde halk sağlığı merkezleri de açılmaktadır. Müsteşarımız tarafından bizlere verilen bilgiye göre 2018 yılının başında birçok yerde küçük semt poliklinikleri açılacaktır. Açılacak bu merkezlerin küçük olması sebebiyle taşerona verilemeyeceği bilgimiz dâhilindedir. İnşallah bu durum atama sayısını arttıracak bir diğer etken olarak karşımıza çıkacaktır.

       358 + 66 atanan meslektaşımız olsa da birçok yerde ciddi personel eksikliği devam etmektedir. Yaz sezonu ile hasta sayısı düşse bile bayram sonrasında hasta sayısının artması ile birlikte personel azlığı iyice ortaya çıkacaktır. Bu da yeni bir alım haberinin çıkmasını hızlandıracaktır düşüncesindeyim.

       Bakanımızın açıklaması ile birlikte ortaöğretim alımlarında azalma olacağını hep birlikte anlamıştık. İnşallah yapacağımız görüşmelerde bu sayıyı arttırmak için mücadele vereceğiz. Bu durum daha önceki yıllarda, yıllık ön lisans 1200, ortaöğretim 1100’ler de alım yapılırken bu seferki alımlarda ön lisans aynı alım sayısına ulaştı. Bu durum bize yine 1000 civarında bir alım olacağı sinyalini verdi. Eğer böyle olursa puanların 83‘lere zorlarsa 82’lere geleceğini düşünüyoruz. İnşallah bu puan daha aşağılara gelirse hepimiz seviniriz.

       2017 Referandumundan sonra, sağlık konusunda Atanamayan dört yüz bin sağlıkçının sorunu ile ilgili birçok haber yayınlamıştır. Bu durumun hükümetimiz nezdinde kabul gördüğünü inanmaktayız. Bununla birlikte 2019 yılında yeni bir seçimin yapılacak olması nedeniyle, sağlık konusunda bazı hamlelerin yapılacağı, hükümetimiz tarafından bizlere kadro verileceği sinyali gelmiştir. Umarım bu durumda sağlıkçılar için en büyük sorun olan Atanamayan Sağlıkçılar sayısını azaltacak hamleler olarak karşımıza çıkar.

       Şehir hastaneleri projelerinde (yeni kurulan üç hastane) bina olarak iyi olması rağmen işletim şeklindeki sıkıntılar mevcuttur. Bu durumun giderilmesi için eskiden olduğu gibi bazı bölümlerin işletmesini devlet kendi üstüne almalıdır. Tersi durumda işletme anlamında büyük sorunlar ile mücadele edecekler. Örneğin çalışan birçok devlet memuru, doktorlar dahil maaşlarını alamamış ya da döner sermaye eksik olarak almaktadırlar. Bu sıkıntılar katlanarak devam etmektedir. Bu durumdan kurtulmak için mutlaka iş birliğini arttırmalıyız.

       Bizim tek isteğimiz bu durumu acilen farkına varmaları ve bizi kurtaracak hamleler grubunda şehir hastanelerinin eskisi gibi devlet tarafından işletmesini sağlanması en büyük dileğimizdir. Bizlerin inancı yapılan bu büyük hatadan geri dönecekleri yönündedir.

       Son olarak Eylül sonunda meclisin açılması ile hep birlikte hareket etmeliyiz. Ancak bu şekilde atama sayısını arttırabiliriz. Eğer bu etkinlikler başarıya ulaşırsa Ekim sonu veya Aralık başı gibi iyi bir alım yapılması sürpriz olmaz bizim için.

       Unutulmaması gereken bir durumda bu yazı son 1 yılını sizlerin içinde geçiren 4 sefer Ankara gitmiş, birçok milletvekili ile görüşmüş, birçok twitter etkinliği yapmış bunlardan birinde birçok kişinin desteği ile TT olmuş dernek başkanınız Barış Cavlı tarafından yazıldı yani beni bağlar doğruluk payını zamanla birlikte göreceğiz. Umarım her şey gönlünüzce olur. 23.06.217

       Hepinize başarılar diliyorum.

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Başkanı Barış Cavlı