Radyoloji Teknikeri, Radyoloji Teknisyeni, Radyoloji Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

.

RADYOLOJİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ Yayımlandı


image_pdfimage_print

Yeni yönetmelik resmi gazetede yayınlandı.

İyonize radyasyon kaynakları ile çalışan herkese şua izni verilecektir.

Bununla birlikte yönetmeliğin tüm maddeleri uzmanlarımız tarafından detaylı değerlendirmesi meslektaşlarımız ile aşağıda paylaşılmıştır.

 • Eski nizamnamenin kalkması ile kamu memurlarını 657 Sayılı Kanunun 103. Maddesi korurken özel sektörde şua izni kalktı algısı yapan özel hastaneler mevcuttu, bu yönetmelik ile kamu-özel herkesi bağlamaktadır.
 • Radyasyon çalışanları şua iznini işe girdiği tarihten bir sonraki aynı yılın tarihine kadar 9 haftadan az izin ( ölüm, analık izni , mazeret izni ,şua ve yıllık izin ) kullanmış ise kişi 30 gün tam şua izni kullanır. Ancak bu yıl içinde bir sebeple radyasyonsuz ortamda çalışmamış yada örneğin 6 ay çalışmış ise bu kişi 6*2.5=15 gün şua izni alır.
 • Hamileler, askerlik yada emeklilik için kısa bir süre çalışanlar çalıştığı ay kadarı 2.5 gün ile çarparak kullanacağı şua iznini bulur.
 • Ameliyathane, Yoğun bakım ve skopi alanlarında çalışan diğer personel bu alanda kaç saat çalışmış ise onu yazıp idareden imzalatarak senelik şua iznini bulacaktır. Örneğin her gün sadece 3 saat çalışan bir hemşire ay da 20 iş günü var ise 3*20=60 saat çalışmış olacak, bunu 12 ay ile çarparak toplam 720 günün tabloda gelen karşılığı kadar şua iznine çıkacaktır.
 • Skopi ve Periapikal Diş Çekimleri, Radyoloji Teknikeri görev tanımı olarak yazılmıştır.
 • Radyasyon kaynakları ile çalışan odaların tamamı 5 yıl içinde yönetmeliğe uygun hale getirilecektir.
 • Oda tanımları detaylı bir şekilde yapıldığı için aynı oda da iki cihaz bulunamaz.
 • Günlük 7 saatten haftalık 35 saat çalışma yerine günlük 7 saat kavramı iptal olmuş, haftalık 35 saat çalışma şeklinde düzenlenmiştir. Özel sektörde günlük 11 saat aktif +1 saat yemek en fazla 12 saat çalışmanın önü açılmıştır
 • (7) Radyoloji merkezleri, üniteler ve gözetimli radyoloji birimlerinde; kalite uygunluk, kalite kontrol değerlendirme sonuçları, bakım onarım faaliyetlerine ait raporlar, izleme ve ölçüm cihazlarının kayıtları en az 10 yıl; radyasyon kaynaklarına ve radyoaktif atıklara ilişkin kayıtlar en az 20 yıl; iyonlaştırıcı radyasyon kaynakları ile çalışanların tıbbi gözetim ve kişisel dozlarına ilişkin belge ve kayıtlar ise radyasyona maruz kalmayı gerektiren işin sona ermesinden sonra 30 yıldan az olmamak kaydıyla korunur ve saklanır.
 • Fazla mesai yapan biri örneğin ayda 140 saat çalışacak biri 80 saat çalışma yaptığı takdirde 220 saatten hesaplandığında 7 ay da şua iznini hak eder ancak yıllık baz da verileceği için yılın dönmesini bekler.
  Örneğin Ocak 2022 de şua iznine çıkan biri 220 saat her ay çalışmış ise 8. Ayda şua iznini hak eder ancak Ocak 2023’te şua iznine çıkabilir.
 • Radyoloji Teknikeri farklı birimler de çalışamaz maddesi eski nizamname ile iptal edilmişti ne yazık ki bu yönetmelikte yazılmamış, burada bizi koruyan madde 22 Mayıs 2014 tarihli Tıbbi Görüntüleme Teknikerleri görev tanımıdır, bu görev tanımına bağlı olarak çalışması esastır.
 • MR çalışan teknikerlerin, Usg yapan Doktorların ve rapor yazan doktorların şua izni kaldırılmıştır.
 • Gözetimli alanda çalışan bir kişi denetimli alan içerisine arada sırada giriyor ise bu kişinin şua izni kararı radyasyon güvenliği komitesine bırakılmıştır.

Değerlendirme;
Yeni nizamname uygulanması ile sorunlar ortaya çıkacak ve buna göre tedbirlerimizi alacağız.

 

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği

Yönetim Kurulu

Yönetmelik için tıklayınız. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/04/20220426-13.htm

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab