Radyoloji Teknikeri, Radyoloji Teknisyeni, Radyoloji Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

.

Kanada’da Radyoloji Teknikerliği hakkında bilgilendirme!


image_pdfimage_print

Günümüzde yurt dışında çalışma şartları her zaman merak uyandırmıştır, bu konuda Kanada’da bulunan bir meslektaşım ile yaptığım görüşme detayları yazı içinde mevcuttur.

Radyoloji Teknikerliği iki yıllık eğitim sonrasında Ct, Röntgen Kemik Dansitometresi v.s gibi bölümlerden oluşurken bizden farklı olan tek tarafı, Sonographer (Ultrason Teknikerliği) bölümü bulunmaktadır. Burada okul 2 yıllık önlisans temel eğitimden mezun olan kişiler CT, Röntgen teknikeri olurken birer yıl uzmanlık eğitimi aldıktan sonra Mr Teknikeri yada Sonographer olunmaktadır. Kısaca Sonographer yada Mr Teknikeri olmak istiyorsanız 3 yıllık bir eğitimi bitirmek gerekmektedir.

Buradaki Tekniker maaşları yeni gelenler için net 2250 dolar ( 3000 Kanada Doları ) iken tecrübeli Teknikerlerin aldığı maaş 3400 dolar ( 4500 Kanada Doları ) maaş almaktadır.

Şua izni bulunmayan Radyoloji Teknikerlerinin günlük çalışma saatleri 7.5 saat +30 dakika yemek molası ile toplam 8 saattir.

Denklik konusuna gelince iki yıllık okul olarak denkliğimiz bulunmamaktadır, bununla birlikte sağlık lisesi ve önlisans’tan mezun kişilerin iyi bir ingilizceye sahip için 6 aylık bir uğraştan sonra denklik alabilmektedir.

Kanada bulunan meslektaşım ile yaptığım görüşmeye istinaden bu maaşlar ile Kanada’da yaşamak gerçekten zor, bu sebeple aile kuran bir kişi için mutlaka eşlerinin de çalışması gerekmektedir.

2+1 kiralık ev, elektrik, su gibi giderlerin toplamı 2000 Kanada Dolarıdır ( 1500 Amerikan doları). Bu şartlarda bir kişinin aldığı maaş ile geçinmenin zor olduğunu altını çizen meslektaşımız şartların burada da zor olduğunu bir kaç sefer dile getirmiştir, bununla birlikte yaşam şartlarının ülke olarak iyi olduğunu, yeşilliğin, saygı ve sevginin kısaca mutlu insanların sayısının fazla olduğunu da belirtmiştir. TMRT-Der Başkanı Barış Cavlı