Radyoloji Teknikeri, Radyoloji Teknisyeni, Radyoloji Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

.

İkinci ve Üçüncü Basamak Sağlık Tesislerinde Ek Ödeme Yönetmeliği Uygulamaları


image_pdfimage_print

İkinci ve Üçüncü Basamak Sağlık Tesislerinde Ek Ödeme Yönetmeliği Uygulamaları Genel Yazısı

1.1.2022 tarihinde toplu sözleşme ile acil ünitesine hizmet veren Laboratuvar ve Radyoloji gibi üniteler de Temmuz 2022 ‘den itibaren bu fark verilmiyordu. Bunun en büyük sebebi Ekobs sisteminde acil ve poliklinik diye iki ayrı buton iptal edildiği için bu mağduriyet yaşanmaktaydı. 13.1.2023 tarihli çıkan yazı ile 16:00 -08:00 arasında acil ve poliklinik hastası çeken Bilgisayarlı Tomografi, Mr gibi üniteler dahil acil farkından yararlanması gerektiği yazıda belirtilmiştir.
Örnek vermek gerekirse hem acil hem de poliklinik hastası çeken kişilerin alacağı ek ödeme örnek olarak 1500 TL alması gerekirken 1000 TL almaktaydı ( fiyatları örnek olarak yazıldı) ,bir çok kişi aradaki bu eksikliği çok anlamadığı için bu durumu normal kabul etmişlerdi. Ancak arada bir fiyat farkı var ve bu acil farkları verilmemiş hastaneler de bugünden sonra ve geriye dönük almamışlar ise almaları için resmi yazı ektedir.

Konuyu daha da açıklamak gerekirse Sağlık bakanlığı ek ödeme sistemi son güncelleme ile EKOBS dediğimiz merkezi bir sisteme bağlanmıştır.
Hastanelede ortak hizmet veren Laboratuvar ve Röntgen birimleri kısmı süreli acile verilen hizmet oranında acilden ek ödeme alması gerekirken EKOBS sistemi yazılım hatası yüzünden veri girişine izin vermediğinden Teşvik ödemesi 01.07.2022 tarihinden beri normal poliklinik üzerinden yapılmaktadır.
Oysaki Resmi gazetede yayımlanan ve imza altına alınan 2022 – 2023 yılı toplu sözleşmeye aykırı bir durumdu.
Katsayımız 1,10 olması gereken 0,5 gibi bir katsayı olarak uygulanmıştır.
Bu durum acile kısmı süreli hizmet veren röntgen ve laboratuvar için eksik teşvik ödemesi almasına neden olmuştur.
Bir yazılım hatası olduğundan 2022 Yılı 7.ay dahil bugüne kadar kısmı süreli 16 – 08 ve hafta sonları 24 saatlik hizmet geriye doğru hesaplanıp ödenmesi gerekiyor.
Eğitim araştırma hastanelerinde tahmini ayda 1000 TL gibi bir fark var iken kurumlar arasında farklılıklar olabilir.

 

Kamuoyuna duyurulur.

.

 

ikinci-ve-ucuncu-basamak-saglik-tesislerinde-ek-odeme-yonetmeligi-uygulamalaripdf