Radyoloji Teknikeri, Radyoloji Teknisyeni, Radyoloji Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

.

Türk Medikal Radyoteknoloji İzmir Eğitim semineri ardından…


image_pdfimage_print

Türk Medikal Radyoteknoloji İzmir Eğitim semineri yönetim kurulu üyesi Sercan Çetinkaya moderatörlüğünde 14 Ekim 2017 tarihinde yapıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Evrim Karaman böyle bir organizasyonun hastanelerinde yapıldığı için mutlu olduklarını ve herzaman destek olacaklarını söyledi.

TMRT-Der İzmir Temsilcisi Ünal Çetinbaş ise bu eğitimin İzmir de de yapılmasından dolayı ayrı bir mutluluk duyduğunu ve bu eğitimlerin eski ve yeni teknisyenleri de bulușturduğunu ifade etti.

Seminerde konuşan TMRT-DER Başkanı Barış Cavlı, “Radyoloji bölümünün 4 senelik programa çıkması ve bu alanda araştırmalar yapılması gerekiyor.” dedi.

Lisans ve yüksek lisans düzeyinde çalışmaların yapılmasının radyoloji için gerekli bir adım olduğunu dile getiren TMRT- DER Başkanı Barış Cavlı sözlerini şöyle sürdürdü, “Her ne kadar geçen yıl 8 bin mezun vermiş bir bölüm iken bu yıl liseden geçişlerin kalkmasıyla birlikte 4 bin civarında radyoloji bölümlerinden mezuniyet gerçekleşti. 8 bin mezun vermektense 4 bin mezun vermek bizim yararımıza olacaktır. Bu yılki alımlarda ciddi bir düşüş oldu. Lisans ve yüksek lisans bizler için çok önemli. Okulların 4 yıla çıkması 2 yıl mezun vermeyecek demektir. Radyolojinin 4 senelik programa çıkması ve bu alanda araştırmalar yapılması çok önemli. “

Radyasyondan korunma konusuna değinen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı görevlisi Nezaket Özgür, radyasyondan korunmanın lisans çalışmaları gerçekleştiğinde lisansüstü araştırma konusu olacağını söyledi. Özgür, “ Radyoloji teknikeri ilk önce kendisini korumalıdır. Konu ile alakalı herhangi bir sıkıntı yaşadığında problemi kendisinde aramalı. Radyasyondan korunma konusunda ülke koşulları göz önüne alınmadan uluslararası yönetmelikler direkt alıyoruz. Bu bizim için büyük bir problem oluyor.” şeklinde konuştu.

Radyoloji uygulamalarında iş güvenliği konusunda bilgi veren TMRT-DER İş Sağlığı Uzmanı Salih Şimşek, şakalaşma konusuyla iş kazası olduğunu ve bu konuda ciddi boyutlarda iş kazasının söz konusu olduğuna değindi. Şimşek, “Türkiye meslek hastalığı konusunda geride, ruhen rahatsızlık yaşayan bir kişi meslek hastalığına yakalanıyor ancak biz bunu önemsemiyoruz. İş kazası olduğunda ihmal etmeyin. Hemen iş kazası kaydı açtırın. Elinize küçük bir enjektör bile batsa hemen kayıt açtırın. Bu kayıtlar SGK’nın sisteminde görülüyor.” dedi.

Manyetik Rezonans Hasta hazırlığı konusunda Sunum yapan Uludağ Üniversitesi Radyoloji teknikerlerinden Aydın Kuran, “MR çekiminde kalitenin, hasta konforu ve eğitiminden” geçtiğini söyledi.

Bilgisayarlı Tomografide kullanılan radyasyonun doz limitleri hakkında Ceren Ekmekçi, deneyimlerini meslektaşları ile paylaştı.

GE Healhtcare Eğitim uzmanları Özgür Demirkılınç ve Murat Karakoç görüntüleme alanındaki son yenilikleri katılımcılarla paylaştı.

Kalite& Satın alma Müdürü ve Veri Güvenliği Sorumlusu Canan Erbay Yaran, kişisel bilgilerin önemi ve korunması hakkında son yasal düzenlemeleri katılımcılarla paylaştı.

İnsan Kaynakları Yöneticisi Bahar Kümbetli, teknisyen hasta iletişimi hakkında yaptığı sunumum ardından, özlük hakları hakkındaki panel esnasında çalışma hayatında karşılaşılan zorluklar ve çözüm yolları konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Nezir Serhat Önce, Manyetik Rezonans görüntüleme tekniği, çalışma prensipleri ve MR kazalarının önlenmesi hakkında konuşma yaptı.

Doç.Dr. Özüm Tunçyürek, Kontrast Maddenin doğru ve verimli kullanımı konusunda teknikerlerin dikkat etmesi gereken konulara değindi.

Prof.Dr. Orhan Oyar, radyolojinin gören gözü teknikerlerin bir sanat icra ettiğini ve bu konuda çektikleri röntgenleri bir sanatçı edasıyla yapmalarını istedi.

Doç Dr. Selim Sertel, P3t kontrast madde kullanımında kontras zamanlamasını optimum hale getiren yeni teknoloji yöntemleri anlattı.

Şamil Osman Gürdal, Radyolojide kullanılan kişisel dozimetrelerin doğru kullanılmasının önemini vurguladı.

Seminer son Oturumda Barış Cavlı ve Onur Yıldırım Katılımcıların sorularını cevapladı.

Katılımcılarla Fotoğraf çekimi ve iyi dileklerle seminer sonlandırıldı.

 

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği

 

Tüm fotoğraflar için tıklayınız.

 

271 total views, 2 views today