Radyoloji Teknikeri, Radyoloji Teknisyeni, Radyoloji Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

.

Sağlık Çalışanları Ankara’da Sağlıkta Özelleştirmelere Karşı “Çok Ses Tek Yürek”Mitingi Düzenledi


image_pdfimage_print

Sağlık çalışanları, Ankara‘da, sağlıkta özelleştirmelere karşı ”Çok Ses Tek Yürek” mitingi düzenledi.
Çeşitli sendika, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği çok sayıdasağlık çalışanı, mitinge katılmak üzere, farklı illerden sabah saatlerinden itibaren, otobüslerle Ankara‘ya geldi.

Ankara Garı’nda toplanan eylemciler, ”Sağlıkta özelleştirmeye karşı çok ses tek yürek”, ”Kadrolu iş, güvenli gelecek”, ”Sağlık haktır, satılamaz”, ”Taşerona başkaldırıyoruz”, ”Sağlıkta ticaret ölüm demektir”, ”Sağlık haktır” ve ”Sağlıkta dönüşüm yalanına hayır” yazılı pankartlar açtı.

”Esnek ve güvencesiz çalışmaya hayır”, ”Sağlıkta ticarileştirmeye sessiz kalmayacağız”, ”Performans sağlığa zararlıdır”, ”İlaç reklamı öldürür”, ”Devşirme hemşire istemiyoruz”, ”Holding değil tıp fakültesi”, ”Hekime şiddete son”, ”Doktorlar sözleşmeli, Vatandaşlar müşteri olmasın”, ”Hekim düşmanı sağlıkbakanı”, ”Ciro baskısına son” ve ”Tüccar değil hekimiz” dövizleri taşıyan sağlık çalışanları, çalışma şartlarının iyileştirilmesi taleplerini dile getiren sloganlar eşliğinde, kortejler halinde Sıhhiye Meydanı’na yürüdü.

Miting dolayısıyla geniş güvenlik önlemi alan polis, Atatürk Bulvarı, Talat Paşa Bulvarı, Mithat Paşa Caddesi ve Kazım Karabekir Caddesi ile Sıhhiye Meydanı’na çıkan yolları trafiğe kapattı. Mitingde, Ankara Emniyet Müdürlüğünde çeşitli şubelerde çalışan 2 bin 695 polis görev yaptı.

Mitinge katılan yaklaşık 20 bin kişi, Sıhhiye Meydanı’nın çevresinde oluşturulan polis noktalarında üzeri arandıktan sonra miting alanına alındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve Bayram Meral ile Oğuz Oyan, Sacid Yıldız ve Ali Rıza Öztürk’ün de aralarında olduğu bazı CHP milletvekilleri de mitinge katılarak sağlık çalışanlarına destek verdi.

Beyaz önlükleriyle gelerek Sıhhiye Meydanı’nı dolduran sağlık çalışanları, hükümet ve SağlıkBakanlığı aleyhine sloganlar attarken, bir grup da alana, üzerinde ”Başımız sağolsun” yazan, kartondan yapılmış tabut getirdi.

GREV ÇAĞRISI

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu, konuşmasında, sağlık alanındaki sorunları bildiklerini, halkın desteğini beklediklerini ifade etti.

Bilaloğlu, ”Halka sesleniyoruz, bize güvenin. İsteklerimiz ortak, aynı yerdeyiz. Birbirimize ihtiyacımız var, herkese sağlık, herkese güvenli gelecek istiyoruz” dedi.

Bilaloğlu, taleplerinin karşılanmaması durumunda, sağlık çalışanlarının greve gideceğini söyledi.

SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun ise sağlıkta özelleştirmeye izin vermeyeceklerini kaydetti. Yorgun, ”Özelleştirmeye, sağlık hakkının gasbına, sağlık kuruluşlarının işgaline, performans sistemine ve döner sermaye çarkına karşı isyandayız. Eşit, parasız ve ulaşılabilir sağlık hizmeti için direniş ruhunu sonuna kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği (TRMT-DER) Derneği Başkanı Nezaket Özgür de radyoloji çalışanlarının haklarının tek tek elinden alındığını ve sağlıksız ortamlarda çalıştırıldıklarını ifade etti. Özgür, ”Tıbbi radyasyon kaynaklarıyla çalışanlar olarak, bizi bu koşullara zorlayanları, güvencesiz çalışmayı, sağlıkta ucuz emek sömürüsünü, tam gün yasasını dayatanları kınıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından, Hacettepe öğrencilerinden oluşan müzik grubu konser verdi.

Konserin ardından sağlık çalışanları, protesto amacıyla ellerindeki balonları hep birlikte havaya bıraktı.

Mitinge katılanlar, Ezginin Günlüğü grubunun verdiği konserin ardından dağıldı.

AA

Anahtar Kelimeler

ankaraERİŞ BİLALOĞLUNezaket Özgür sağlıksendikasivil toplum kuruluşuTTBTürk Medikal Radyoteknoloji Derneği Türk Tabipleri Birliği