Sağlık Bakanlığı, Atamalarda Son Durum

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği olarak Sağlık Profesyonelleri Platformuna üye kurucu dernek olarak görev yapmaktadır.
Bu oluşum ile birlikte çok önemli çalışmalara imza attık,bunlar ile ilgili çalışmaları her ay yaptığımız görüşmeler sonrasında sizlere aktarmaya çalıştık.

Bugün ki görüşmeler de Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği’ni temsilen Barış Cavlı katıldı, Sağlık bakanlığı Bakan YardımcısıMuhammed Guven ve Halil Eldemir hocalarımızı Makamlarında ziyaret ettik.

Toplantı hakkında detaylar aşağıdaki gibidir;

 • 2019 atama sayısı Ocak ayının ilk haftasında bütçe onaylandıktan sonra netleşecek. Henüz maliye ile görüşmeler bakan bazında devam ediyor.
 • 6409 kadrolu işçi alımı çalışmaları tamamlanmış. Maliye onay verdiği an ilana çıkılacak. İş-Kur üzerinden kura ile alınacağı belirtildi. İçerisinde geçen sağlık bölümlerine sürekli ısrarlara belirttiğimiz gibi diploma şartı esas alınacak. Sayı 6400 civarı. Bununla ilgili farklı bilgiler var arkadaslar ama şu an icin paylaşmamız mümkün değil. İlerleyen tarihlerde paylaşacağız.
 • 25000 içinde yardımcı sağlık personeli olmayacak. Sağlık personelinin toplam atama sayısı Ocak ayının ilk haftasında netleşecek.
 • Ocak ayının ilk haftası Bakan Yardımcımız ile devam toplantısı yapılacak.
 • Okulara alınacak sağlık personeli ile ilgili henüz alt metin ve içerik oluşturulmamış, bunun zaman alacağı belirtiliyor. Henüz proje aşamasında.
 • Zimmetler yıl bitmeden tamamlanacak. Hatta dün toplanan komisyonda yaklaşık 500 dosyanın incelendiğini ve işlem yapılıp imzaya açıldığı, imzaları bitenlerin ivedilikle sisteme düşeceği belirtildi. Bu hafta bitmeden komisyon tekrar toplanacak.
 • Mesleki kurul ilk toplantısını 10 gün önce gerçekleştirmiş.
  Görev ve meslek tanımlarının tamamının yeniden düzenleneceğini daha evvel söylemiştik, bunun çalışmalarının başladığını da duyurmuştuk. Bu anlamda bakanlık yeni fikirlere açık olduğunu ve STK’lardan eksik gördüklerini ve taleplerini ulaştırmaları halinde değerlendirdiklerini belirtti. Görev ve meslek tanımında eksiklik olduğunu düşünen her bölümün bölümsel anlamda çalışma yapıp vermesi bu süreçte çok çok önemli. İlgili daire başkanı Kemal bey bütün mesleklerin STK’larını görev ve meslek tanımlarıyla ilgili fikir ve önerilerini sunması için makamında kabul edeceğini belirtti.

 • 4/B li vekil ve kamu dışı ASE’ler icin kadro çalışması maalesef şu an için düşünülmüyor.
 • 4+2 icin çalışmaların devam ettiği Devlet Personel Başkanlığının lobuyla ilgili görüş talep ettiğini çok yakın zamanda olmasa da bir düzenleme olacağını, iceriğin netleşmediğini öğrenmiş bulunuyoruz.
  Bu konuyu ısrarla devam ettirip mazeret tayinlerini eğitim, sağlık, eş durumunu, becayişi, can güvenliğini örneklerle açıkladık. Ayrıca 6 yılın çok uzun bir sure olduğu görüşünü yineledik.
 • Yeni açılacak obezite merkezleri icin personel alımları peyderpey gerçekleşecek.
 • İlk mezunlarını veren SBT hemşire ve ebe yardımcıları icin çalışma olacak. Atamalara yetiştirmek için uğraşılıyor. Meslek tanımları yetişmezse bile farklı formülle tercih vermeleri sağlanabilecek diye belirtildi.
 • 6400 işçi alımında alınacak ambulans şoförlerinde muhtemelen yalnızca Teknikerlere yer verilecek ve ekstra belgeler istenecek. Bir önceki ambulans şoför alımında yaşanan sıkıntılar minimuma indirilmeye çalışacak.
 • Alınacak veri hazırlama elemanlarının diplomalı tıbbi sekreter arkadaşlardan alınması gerektiğini bunun dışında düz lise veya alakasız bölümlerin iş konusunda yarardan çok zararı olacağını belirttik.