Radyoloji Teknikeri, Radyoloji Teknisyeni, Radyoloji Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

.

Radyoloji Teknikerlerinin Şua izinlerine Dokunmayın!


image_pdfimage_print

Son zamanlarda bir grup Radyoloji Doktorumuz mesleğimiz adına çok yoğun işler ile uğraşmaktadır.

17 Temmuz’da Ankara’da ve 3 Kasım Antalya’ da yapılan çalıştaylarda Dünya da 1 numara olduğumuz Mr ve BT çekim tetkiklerinin azaltılması konusu, şua izinlerinin kaldırılması ile bir çok konuyu çözeceği algısı yaratılmak istenmektedir.

Tabii bu sadece nabız yoklaması seansları şeklinde yapılıp salondan gelen tepki ile geri adım atılarak, tekrar tekrar gündeme getirilmektedir.

5 saatten 9 saate çıkarılırken bizleri görmezden gelen bir grup, şimdi de şua iznini karambole getirip kaldırmaya çalışmaktadır.

Ama bu sefer eskisi kadar kolay olmayacak. Nasıl 5 saatten 9 saate çıkarıldığında bizler çırpınırken hiçbir radyolog yanımızda yokken yaptığımız mücadele ile 9 saatten 7 saate düşürülmesini sağladığımız gibi şimdi de yeni mücadelemiz Şua izninin kalkması için uğraşan bu gruba ‘dur‘ deme zamanıdır.

Öncelikle fazla tetkikin bizlerin izni sırasında randevuların arttığı için erimediği düşüncesi yerine, acil ünitelerinde sekreter yada asistanların giriş yapması yerine uzman doktorların giriş yapmasını sağlanması yada yeterli uzman doktorumuz yoksa bu konuda tecrübeli Radyoloji teknikerlerin İzlanda’da olduğu gibi gereksiz tetkike ‘dur’ demesine izin verilmesinin önünün açılması sağlanmalıdır.

Bununla birlikte Radyoloji Doktorlarımız olarak mesleğimizin önemli bir parçası olmanızdan gurur duymaktayız ama kendiniz ile ilgili ne karar alıyorsanız alın lütfen ama lütfen bizi karıştırmayın. Çünkü performans sisteminin en büyük mağdurları bizleriz. Bizler günde 200-300 arası röntgen çekerek yada 200 üstü BT çekerek, bu tetkik bazlı dünya birinciliklerini kazandık.

Lütfen daha fazla üstümüze gelmeyin.
Yapılan iki çalıştayda olduğumuz gibi ve bundan sonrayapacağı her tetkik bazlı çalıştayı yakından takip edip, bizlere oynanan bu oyunu engellemeye devam edeceğiz.

Bu iki toplantıda bizleri en iyi şekilde temsil eden,savunan, geçmişi ve geleceği en iyi şekilde ifade eden ve bunu ifade ederken Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği ilkelerinden geri adım atmayan Başkan yardımcımız Nezaket Özgür’e binlerce kez teşekkür ederiz.

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Başkanı Barış Cavlı

501 total views, 2 views today