Radyoloji Teknikeri, Radyoloji Teknisyeni, Radyoloji Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

.

Radyoloji Teknikerleri/Teknisyenleri Ataması Hakkında 2018/5


image_pdfimage_print

Atanılacak kadro listesi için tıklayınız.

Öncelikle atanacak meslektaşlarımıza tekrardan hayırlı olmasını diliyorum.

Son bir yılda birçok twitter etkinliği ile uğraşırken aynı anda atama sayısını aşağıya çeken unsurları görerek bunlar ile mücadele ettik ve gerekli yerlere mailler atılarak yapılanın yanlış olduğunu tepkimizi göstererek belli ettik, bu mücadeleler sadece Twitter etkinliği ile kalmadı, 4 sefer Ankara’da Abdi İpekçi parkında basın açıklaması yaptık, bununla yetinmeyip Bakan, Bakan Yardımcısı ve müsteşarımız ile bir çok kez telefon ile görüştük ve düzenli olarak her iki-üç haftada bir Bakan Yardımcımız Ahmet Baha Öğütken ile bir araya gelerek piyasadaki sansar denilen ve yanlış bilgiler ile beslenerek etrafı kandıran gruplar ile mücadele ettik, ( Ahmet Baha Öğütken den aldığımız tüm rakamların doğru çıktığının altını önemle çiziyoruz, bu anlamda tekrarda hocamıza teşekkür ederiz) bu amaçla Sağlık Profesyonelleri Platformunu kurduk.

Başkanlığını Prof.Dr. Tülin Akçay Düger in yaptığı saha koordinatörü Aras Ali ALTINTAŞ in yönettiği kurucu üyeliğini yapan 10 dernek ile bir araya gelerek atama, özlük hakları ve bir çok konuda mücadeleye girdik iyi kötü bir dünya sonuç yaşadık ama bildiğimiz bir şey var ise elimizden geleni yaptığımızdır.

Bu anlamda öncelikle Sağlık Profesyonelleri Platformuna ve bu konuda bize destek veren Radyoloji 3 bin kadro WhatsApp grubu ile Twitter gruplarına ayrı ayrı teşekkür ederim.

Bundan sonraki süreçte bizi neler bekliyor;

 • Basına yansıyan haberlere göre bu hafta sonuna kadar dağılım yerleri açıklanacak.
 • Bakan Yardımcısı ile yaptığımız son iki toplantıda ÇKYS ‘ye düştükten sonra diğer sağlık bakanlığına tercih verenlerin memuriyeti yanacağı hakkında çok net ifadeler kullandı, Ayrıca üniversiteye tercih veren ve güvenlik soruşturması kapsamında olan kişilerin sağlık bakanlığına tekrar tercih vermesi hakkımda gelen şikâyetler üzerine YÖK ile görüştüğünü gerekirse memuriyetlerinin yanacağına dair net ifadeler kullandı, bu sebeple bu tarz sorulara bir şey olmaz ya da memuriyetin yanar tarzında net bir cevap ben veremiyorum, bu konuda takdir meslektaşlarımızın ama halkları yani memuriyetleri bir sebeple yanarsa verdikleri bütün emeklerin çöpe gideceği unutulmasın.
 • 761 alım şuana kadar alınmış en yüksek rakamlardan biri ve 86 ile kapanmış son puana göre net olmamakla birlikte 82 in altını göreceğini düşünüyoruz.
 • 82 altındaki kişiler çok fazla umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini düşünüyoruz, çünkü bu alımlar ile üniversite kontenjanları boş kalacağı için birçok üniversite tekrar alıma çıkacak bence sürpriz puanlara şahit olabiliriz.
 • Sıralamadan düşerken 2016 KPSS alınan kişi sayılarına göre 358+128+761+ 50 ( elli üniversitelere yerleşen kişi sayısı ) toplam 1297 olacak, siz hesaplama yaparken 1150 yani en kötüyü düşünerek hesaplayınız.
 • Ortaöğretim 137 kişi daha öncesinde alım olmuş ve 87 ile kapatmıştı, şuan belki bundan sonraki alımlarda olabilecek en yüksek rakamı aldık, bununla birlikte bir ay önce yani 2018/4 deki alımda atanan kişiler tekrar tercih yaparak birçok kişinin hakkına girebilir, belki de kendi memuriyetini yakarken diğer meslektaşının atanmasını engelleyecek, bu anlamda aynı kişiler kesinlikle tekrar tercih vermesin, yazık olur bu alıma.
 • Bu alımların sağlık bakanlığı için son olduğunu bundan sonraki süreçte az bir alım sayısı ile kadrolu alım yapılacağı düşüncesindeyiz, bununla birlikte Üniversite alımları devam edeceğini düşünmekteyiz.

Yine de bu bilgilerin net olmadığını, umuda kapılmadan beklemeye özen gösterelim.

 

Sağlık Profesyonelleri Platformu Kurucu Dernekler;

 • Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği ( Radyoloji Teknikerleri Teknisyenleri Derneği)
 • Türkiye Fizyoterapistler Derneği,
 • Türkiye Diyetisyenler Derneği,
 • Ezcane Teknikerleri Teknisyenleri Derneği Sosyal ve Kültürel Gelişim Derneği,
 • Radyoterapi Teknikleri Derneği,
 • Duyma Sağlığı Derneği
 • Paramedik Derneği,
 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimcileri Derneği,
 • Anestezi Teknikerleri ve Teknisyenleri Derneği,
 • Ameliyathane Teknikerleri Derneği ve Türkiye Elektronorofizyoloji platformu

Bu dernekler haricinde hiç bir dernek ve platformdan destek devamlı bir sekilde gelmemiştir.
Bu anlamda bu konular ile uğraşan birileri var ise lütfen yaptıkları çalışmaları gözden geçiriniz, biz birlik içinde hareket edilmesinin önemli olduğunu biliyoruz ama ne yazık ki bunu anlamayan bir grubun varlığını da biliyoruz.

Yapılması Gerekenler;

 • Arkadaşlar alım sayımız yüksek ama dengesiz tercihler ve sayfalarda yer alan kurulacak WhatsApp gruplarında birlikte hareket ederek tercih yapınız.
 • Daha önceki alımlar da tercih yapmış ve gerek Üniversite gerek sağlık bakanlığı alımlarını kazanmış kişilerin tekrardan tercih vermesi bu alımların meslektaşlarımız icin son şans olduğunu ve bir çok kişinin işsiz bir şekilde hayatlarını geçirdiğini unutmamalarını önemle rica ediyoruz. Hayat zor ,yapılan bencilliklerin kişileri intihara götürebilecek sonuçlar doğuracağını unutmayınız.

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Başkanı Barış Cavlı