Radyoloji Teknikeri, Radyoloji Teknisyeni, Radyoloji Teknikerleri, Radyoloji Teknisyenleri, Tıbbi Görüntüleme Teknikeri

.

Radyoloji için SİGARASIZ MESLEK Kampanyası


image_pdfimage_print

ISRRT’nin Dünya Sağlık Örgütü işbirliği ile dünya çapında başlatılan “Radyoloji için SİGARASIZ MESLEK” kampanyasına ISRRT’nin Türkiye partneri TMRT-Der olarak destek veriyoruz.

Bu amaçla TMRT-Der olarak okul ve hastanelerdeki tüm radyoloji bölümlerinde SİGARASIZ MESLEK kampanyasını başlattık.

Kampanya başlangıcını Uludağ Üniversitesi Radyoloji Bölümlerinde başlatan TMRT-Der Başkan Yardımcısı Aydın KURAN, “Sigara kesinlikle sağlığa zararlıdır. Sigara içenlerin akciğerlerini gördükçe dehşete kapılıyorum. Kendi akciğerlerinizi ve sevdiklerinizin akciğerlerini lütfen düşünün ve koruyun” diyerek bu kampanyanın önemini vurguladı.

Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Yönetim Kurulu

———————————————————
Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) resmi bir ortağı olan ISRRT, WHO ile Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesini (WHO FCTC) destekleme konusunda DSÖ ile stratejik bir ortaklık yapmaktadır.

ISRRT, küresel bir paydaş olarak, radyografi mesleği içinde sağlıklı sağlık davranışlarını ve yaşam tarzlarını teşvik eden ve savunan bir kampanya yürütme sorumluluğumuz olduğuna inanmaktadır.

Bu nedenle ISRRT, tütünün tıbbi radyasyon görüntüleme ve terapi mesleği arasındaki etkisini azaltmak için dünya çapında radyoloji okullarında radyografi öğrencilerini ve radyografi mesleğini savunmak ve eğitmek için özel olarak tasarlanmış üç yıllık bir kampanya programı başlatmıştır. ISRRT’nin amacı, herkesin yararına tütün içermeyen bir meslek yaratma hareketine katkıda bulunmaktır.

Her yıl 31 Mayıs tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) üye devletlerince 1987 yılından bu yana tüm dünyada kutlanan önemli gündür. Bu günde, sigara kullanıcılarının 24 saat süreyle sigarayı bırakmaları teşvik edilmektedir.